O centru

Mariborski Oddelek za filozofijo obstaja že vse od leta 1993. Zaposluje vrsto odličnih strokovnjakinj in strokovnjakov, dejavnih tudi na raziskovalnem področju, izobrazil je številne generacije. Na Oddelku gojimo zelo različne discipline in omogočamo znanja na številnih področjih filozofije, vse od zgodovine filozofije, ontologije, epistemologije, logike, etike, estetike, filozofije duha, filozofije jezika, socialne in politične filozofije, filozofije religije, didaktike filozofije in številnih drugih.

Članice in člani oddelka sodelujemo v domačih in mednarodnih raziskovalnih projektih in si želimo vanje vključevati tudi najbolj perspektivne študentke in študente. Hkrati verjamemo, da je filozofsko znanje lahko komplementarno z drugimi znanostmi in vedami, da nikakor ni samoten trud čudakov, zato sledimo svetovnim filozofskim trendom tudi v perspektivi interdisciplinarnosti. Urejamo dve znanstveni reviji, v slovenščini revijo Analiza, v angleščini pa mednarodno odmevno revijo Acta Analytica. Obe reviji sta osredotočeni predvsem na analitično tradicijo in analitično filozofijo, med drugim ju močno zanimajo področja, kot so filozofija jezika, filozofija znanosti in metafizika, pa tudi interdisciplinarna raziskovalna področja, kot sta bioetika in kognitivna znanost, članice in člani Oddelka pa smo odprti tudi za vse druge tokove in usmeritve.

Študentkam in študentom ponujamo veliko bolj individualen pristop kot morda drugi, večji oddelki za filozofijo. To pomeni, da lahko pri upravljanju časa in študijskem procesu postrežemo z več prilagodljivosti, ohranjamo odprt odnos do vseh šolajočih se študentk in študentov, z njimi gojimo dialog, ki je sicer tradicionalno v osrčju filozofskega naprezanja, spodbujamo razmišljanje, intelektualni angažma in razpravo, kritični in analitični pogled na filozofijo.

Veliko družbenih, političnih in čisto osebnih dilem in kontroverz temelji na trditvah in stališčih, ki so po svoji naravi filozofska. Veščine in orodja filozofskega razmišljanja so zato pomemben intelektualni vir, ki služi razvoju posameznika in družbe ter prispeva k reševanju praktičnih problemov.

Filozofija za otroke s spodbujanjem sodelovalnega, skrbnostnega, kreativnega, predvsem pa kritičnega mišljenja lahko pomembno prispeva k oblikovanju razmišljujočega, komunikativnega, samozavestnega in sočutnega ter družbeno odgovornega posameznika.

Filozofija tako s spodbujanjem zanimanja za družbena vprašanja, raziskovanja vsakdanjih prepričanj, kritičnega mišljenja, refleksije lastnih vrednot in razvijanjem civilizirane izmenjave mnenj tudi znatno izboljšuje rezultate na testih inteligentnosti, bralnih in učnih sposobnosti ter napredovanju na delovnem mestu.